Defter Kazıyıcılar Kooperatifi bizi “Bahar tembelliğinin sebebi aşktır, gördüğüne inanma” sözüne inandıralı çok olmamıştı ki, kendisinin Tahrik Raporu sergisine katıldığını öğrenmiştik. Sergiye gittiğimiz sırada ise çalan müziğin ne kadar iyi olduğunu farkettik ama öncesinde (belki biraz kişisel olacak ama) müziği yapanlardan birinin (Buruto/Herif) çocukluk arkadaşım olduğunu farkettim. Hatta sonrasında ufak bir araştırma ile şarkılarına ulaşıp (http://soundcloud.com/herif) aslında bizim neslin gerçekten cevher olduğuna bir daha inandım.

Serginin açılışında ise 216 Steppaz olarak sahne almışlardı. Bütün gece tempoyu düşürmeyip, akılları bulandırmayan bir playlist hazırlamışlardı. Adından mütevellit Kadıköylü 216 Steppaz…

steppaz

Futuristika/Pınar İlkiz: Üç kişilik bir kadronuz var, peki herkes bireysel olarak müzik üretiyor muydu öncesinde?

Bulut (Buruto/Herif): Evet herkes bir şekilde müzikle ilgiliydi, ben de yaklaşık 10 senedir yazılımları kurcalayarak kendi çapımda bir şeyler yapıyordum. Fakat 216 Steppaz ağırlıklı olarak bir DJ beraberliği. Arada kendi yaptığımız bir şeyler de sokuyoruz araya veya Barış MC’lik yapiyor.

Emre (Sabbas): Evet, sadece elektronik de değil rock-punk-death metal gruplarına kadar çeşitli….

Barış (ggman): Geçmişte p.r.o.f ve godzilla isimli iki ayrı grupla Türkçe hardcore punk yapmakla uğraştım. Ancak 2000 yılından beri faal olarak sahnelerde olamadık.

Nasıl bir araya geldiniz?

Bulut (Buruto/Herif): Emre’yle ilkokuldan beri tanışıyoruz, daha sonra taşındığım mahallelerden birindeyse Barış’la tanıştım, ortaokul dönemi falandı. Birkaç yıl önceyse 1.5 yıl kadar aynı mahallede oturduk.

Emre (Sabbas): 216 Kadıköy alan kodu. Bunu kullanma amacımız etkilendiğimiz müzik ve diğer alt kültür hareketlerinin hepsinin yerel-mahalli durumlar olması ve bizim de 216 Steppaz’ı, tabii ki öncelikle üç kişilik bir grup ama dahası çevremizdeki görsel-işitsel üretimleri kapsayabilecek bir çatı olarak hayal etmemiz.

Barış (ggman): Bir dönem Bulut’la birlikte müzik yaparız diye aynı evde yaşamaya başlamıştık. Emre de hem Bulut’un ilkokul arkadaşı hem de bizimle komşuydu. Üç kişi bir süre bir arada taklıp geyik yaptıktan sonra haliyle birlikte bir şeyler yapma fikri doğdu.

steppaz1

216 Steppaz’ın ve takma adlarınızın hikayesi ne?

Bulut (Buruto/Herif): 216 Anadolu yakasını, Kadıköy’ü temsil ediyor. Steppaz ise Dubstep’te ağırlıklı olarak tercih edilen 2-step ritmlerindeki “step” kelimesiyle alakalı. Ek olarak, BURUTO Bulut’un japonca okunuşu.

Emre (Sabbas): Sabbas dub kültürünün olmazsa olmazı sub speakerların türkçe söylenişi.

Barış (ggman): 216 Kadıköy alan kodu olması sebebiyle ismimiz oldu.

Sürekli olarak sahne aldığınız bir mekan var mı?

Bulut (Buruto/Herif): Düzenli olarak diyebileceğimiz Pixie var. Onun dışındaysa yakınlarda yine Dogzstar’da çalacağız. Arada bir 6.45′te de bir şeyler yaptık.

Barış (ggman): Şu anda sürekli olarak Pixie Underground’da eventler düzenliyoruz. Başka mekanlar için de çalışmalarımız sürmekte.

Performanslarınız dışında bir projeniz mevcut mu?

Bulut (Buruto/Herif): Buruto (herif) ve GGman olarak birlikte bir şeyler yapıyoruz. Bir süre önce ise Selekta Firuzağa ile birlikte bir şeyler yapmaya başladık.

Emre (Sabbas): Buruto ve gg’nin prodüksiyonları.

Çaldığınız etkinlikleri neye göre seçiyorsunuz?

Bulut (Buruto/Herif): Ses sistemi önemli. Onun dışında, “Güzel olacak” hissi uyandırıyorsa yeterlidir bence 🙂

Emre (Sabbas): Line up’ta çaldığımız türün çok dışında isimler olmaması ve mekanda dubstep çalınabilecek ses tesisatı olması önemli.

Barış (ggman): etkinlikte stil olarak çok ilgisiz müzisyenler olmaması yeterli sanırım.

6.45′in etkinliklerinde sizi görüyoruz, adınız 216 Steppaz mesela, sizin için de “Kadıköylü” diyebilir miyiz?

Bulut (Buruto/Herif): evet, Kadıköy’de yaşıyoruz kendimizi bildik bileli. Bu yakada daha sık ve aynı zamanda daha farklı yerlerde de çalalım isterdik.

Emre (Sabbas): Evet, Kadıköy çıkışlıyız.

Barış (ggman): Kadıköylü diyebiliriz. Ne de olsa üçümüz de burda yaşıyoruz. Ben de Kadıköy’ün ve Akmar Pasajı’nın eskilerinden sayılırım.

Şöyle bir baktığınızda Futuristika! için nasıl bir set hazırlardınız?

Bulut (Buruto/Herif): Evet, duramayıp popo sallayacağınız bir şeyler :))

Emre (Sabbas): Şimdiye kadar hazırladığımız setlerden çok farklı bir set olmazdı.

Barış (ggman): Emre’nin de dediği gibi şimdiye kadar yaptıklarımızdan çok farklı olmazdı. (Yaptıklarımız yapacaklarımızın güvencesidir :))