05Yaptığınız her şeye bir güzellik katmak sizin elinizdeyse yılbaşı hediyelerinizi seçerken birden fazla insanı mutlu etmek de sizin elinizde

Kimilerinin enseyi kararttığı, kimilerinin yurt dışına yerleştiği, yerleşmese de hayal ettiği, kimilerinin inadına yaşadığı ve etrafında ne kadar güzellik/iyilik varsa yaşatmaya çalıştığı bir yıl geride kalıyor. Bu yılın son kertesini biraz daha güzelleştirmek sanırım elimizde.

Sivil toplumun gücüne inananlar, bu yapıların sürdürülebilir olmasının öneminin de farkında. Peki bu yapılar nasıl sürdürülebilir olacak? Aslında birçok yolu var; düzenli bağışçıları olabilirsiniz, tek seferlik bağışçıları olabilirsiniz, Adım Adım (İyilik Peşinde Koş) platformu vasıtasıyla onlar adına maratonlarda koşarak bağış toplayabilirsiniz, Bana En Güzel Hediye platformu vasıtasıyla doğum gününüzü onlara bağışlayabilirsiniz ya da yaklaşan yeni yıl gibi hediyelerin havada uçuştuğu günlerde kurumların ürünlerini alabilirsiniz.

Nerede bu hediyeler? Birçok kurumun kendi “dükkan”ı mevcut, dükkanı olmayanlar da hediyelik eşyalar satan internet sitelerini ya da alışveriş sitelerini kullanıyor. En basit haliyle kullandığınız arama motoruna desteklemek istediğiniz kurumun adını yazıp yanına “dükkan” ya “ürün” yazarak aratabilirsiniz.
Mesela bir çocuğun yüzündeki gülümseme olmak isterseniz Koruncuk Vakfı’nın (Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı) ya da UNICEF’in dükkânlarını ziyaret edebilirsiniz. Kanser tedavisi gören çocuklara umut olmak isterseniz KAÇUV’un (Kanserli Çocuklara Umut Vakfı) bir alışveriş platformu üzerinde bulunan dükkânını ziyaret edebilirsiniz. Ya da LÖSEV (Lösemili Çocuklar Vakfı) gibi kendi dükkânları olan kurumların ürünlerine de göz atabilirsiniz.

Bu arada şunu belirtmek gerek, ürün ya da hediyelik eşya dendiği zaman aklınıza ilk gelen kupa, tişört, bardak altığı olabilir. Fakat küçük bir sanal tur aslında çok değişik bir ürün skalası olduğunu gösterecek size. Mesela LÖSEV’in ev dekorasyon ürünleri, Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) geri dönüşümle hazırlanmış çantaları ya da bambu kulaklıkları, KAÇUV’un termosları yılbaşı hediyesi seçiminizde seçeneklerinizi çoğaltacaktır. Teknoloji seveler de unutulmamış, desteklemek istediğiniz kurumun taşınabilir bellekleri bile olabilir.

Yine birçok kurumun nikah davetiyesi, nikah şekerleri, nikah şekeri niyetine magnetler sunduğunu da arada belirtmek gerek.

Yine de daha klasik yılbaşı hediyelerini tercih edenlerdenseniz bir yılbaşı kartı klasiği olarak UNICEF aklınıza gelebilir fakat Buğday Derneği’nin de yaşadığımız dünyayı daha güzel bir yer haline getirmemize yardımcı olacak çok güzel ipuçlarını barındıran yılbaşı kartlarına bakabilirsiniz. Kadın çalışmalarına destek olmak isterseniz Mor Çatı’nın çantalarına ya da kupalarına da kendi sitelerindeki “pazaryeri”nden ulaşabilirsiniz.

Uzun lafın kısası yaptığınız her şeye bir güzellik katmak sizin elinizdeyse yılbaşı hediyelerinizi seçerken birden fazla insanı mutlu etmek de sizin elinizde. Sanal alemde biraz araştırma yaparak yukarıda okuduğunu ya da burada adı geçememiş birçok kurumun ürünlerine/hediyelik eşyalarına ulaşabilirsiniz.
Maddi destek sayesinde bu kurumları sürdürülebilir kılmanın yanı sıra kurumların logolarını ya da mesajlarını taşıyan ürünleri almanın bir yararı daha var, ki muhtemelen hepsinden daha değerli: Mücadeleyi görünür kılmak.
Herkese iyi seneler!