vancouver

Bazen insanlar sesini duyurma konusunda o kadar çaresiz kalır ki kendini yakar, gerçek anlamda. Meclis önünde kendini yakanları ana haber bültenlerinde az izlemedik. Hatta geyik muhabbetlerinde kimse bizi dinlemeyince az “şimdi kendimi saçlarımdan yakıcam, o olacak” demedik.

Montrealli bir sanatçı olan Isabelle Hayeur da dikkat çekmek için ateşi kullananlardan. Hayeur mimari, kent mimarisi ve bu mimarinin toplum ile ilişkisi üzerine kafa yoruyor. Sanatçı Vancouver’da da şehrin en eski ve uzun süre uyuşturucu bağımlıları ve evsizlerini barındırmış olan; fuhuş ve şiddetin hüküm sürdüğü bir mahallede bir video gösterisi düzenlemiş. “Fire with fire” adını verdiği bu gösteride de üç blu-ray oynatıcısı ve video projektörleri kullanmış.

vancouver_1

Mahalledeki en eski ve yıkık dökük binada gerçekleşen 15 dakikalık gösteride dışarıdan bakanlar binanın üç katında da inanılmaz bir yangın görüyordu. Hayeur’un amacı hem mahallenin makus talihine dikkat çekmekti hem de 1886’da gerçekleşen Büyük Vancouver yangınına dikkat çekmekti.

Tabii şöyle de bir gerçek var ki 13 Haziran 1886’da gerçekleşen yangında 1.3 milyon dolarlık bir hasar söz konusuymuş ve binlerce insan da evsiz kalmış.