Film ve dizi müziklerinden tanıdığımız Cenk Erdoğan’ın albümü İle Baykuş Müzik etiketiyle yayınlandı. Erdoğan albümünde Türk müziği ve modern caz arasında bir köprü oluşturuyor

İstanbul’da yağmurun yağmaya başladığı şu günlerde, günün yorgunluğunu kahve ile atanların yüzünü güldürecek bir albüm yayınlandı. Baykuş Müzik, Cenk Erdoğan Trio’nun İle adlı albümünü yayınladı. Perdesiz gitar üzerine uzmanlaşan Erdoğan, kurucusu olduğu Trio ile çıkardığı bu albümde hem sahip olduğu caz birikimini hem de perdesiz gitarda bağlama ve tanburdan etkilenerek geliştirdiği tekniğini kullanmış. Arda Baykurt’un davul ve Alper Kılıç’ın da kontrbas ile buna dahil olması sonucunda ortaya çıkan grubun bu ilk albümü kalabalıklardan uzaklaşmak istediğiniz anlar için bire bir.

Albümün tamamını dinlediğiniz zaman hem caza dair hem de Türk geleneksel müziğine dair birçok şey bulabiliyorsunuz. Bir yandan enfes bir caz melodisi dinlerken bir yandan da başka bir parçada içinizden “Ayılana gazoz, bayılana limon…” diyerek gülümsemekten kendinizi alamıyorsunuz. On parçadan oluşan albümde bir de Neşet Ertaş’ın Tatlı Dillim adlı şarkısının yorumu bulunuyor. Erdoğan’ın perdeli – perdesiz gitar, e-bow ve yaylı tanbur çaldığı grubun yapımcısı Sinan Sakızlı da aynı zamanda soprano sax ile albüme eşlik ediyor.

Bu aslında Erdoğan’ın ilk çalışması değil. Takip edenler ve albümü dikkatli dinleyenler Erdoğan’ın Gevende’nin albümünde gitar çalmış olduğuna şaşırmayacaktır mesela. Bunun yanı sıra Mircan Kaya’nın da albümünde gitar çalan Erdoğan, Serkan Çağrı’nın Âla adlı albümündeki Resim adlı şarkının bestecisi, Cengiz Onural’ın Bir Nefes Hayat adlı çalışmasının da aranjörü. Bununla da kalmayan Erdoğan, Çağan Irmak’ın Issız Adam, Ahmet Ümit’in romanından uyarlanan Turgut Yasalar’ın Sis ve Gece filminin, Kabuslar Evi, Bıçak Sırtı ve Yol Arkadaşım gibi televizyon dizilerine de müzik yaptı.

Geleneksel müziği, caz ile birleştirmesinden ötürü yurt dışındaki müzik uzmanlarının da dikkatini çeken Erdoğan, 2004’te fusion caz grubu Screaming Headless Torsos grubunun kurucusu David “Fuze” Fiuczynski tarafından ABD’deki Berklee College of Music ve Queens College of Music’e perdesiz gitar ve Türk makamları üzerine atölye çalışması düzenlemesi ve konser vermesi için davet edilmişti. Erdoğan’ın müzik eğitimi ise çok eskiye dayanıyor. Özel Kalamış Lisesi’ndeyken Murat Ermutlu ile çıktığı bu yol 1997’de Bilgi Üniversitesi Müzik (Kompozisyon) bölümüne burslu girmeye hak kazanmasıyla yeni bir boyut kazanmış. Zaman içinde caz ve klasik kompozisyon teknikleri üzerine çalışan Erdoğan 2000’de On CUE adlı bir grup kurarak çeşitli caz kulüplerinde çalmaya başlamış.

Hakkında daha fazla bilgiye http://www.cenkerdogan.net adresinden ulaşılan Erdoğan, kurduğu Trio ile çıkardığı bu albümle hem zihninizi dinlendirecek hem de harmanladığı teknikler sayesinde tadı damağınızda kalacak dingin bir müzik zevki edinmenize sebep olacak.