Onur Uzunismail derseniz eğer bir çok insanın dikkat etmeyeceği ama Onor Bumbum deyince elektronik müziğe gönül vermiş genç kitleyi peşinden sürükleyen birisi. İTÜ Müzik İleri Araştırmaları Merkezi’nde Sound Engineering and Design üzerine yüksek lisans yapan Onor Bumbum da çocukluğundan beri müzikle uğraşanlardan.

İlk zamanlarında tencere tava ile başladığı müzik hayatına ablasına alınan klavye ile devam etti. Bunu ablasının kasetlerinin üzerine yapılan gizli kayıtlar eşlik etti. Oratokul ve lisede gitar, davul derken ilerleyen teknoloji ile hayatına giren bilgisayar müzik tarzının oluşmasında etkili oldu. Geçen sene Nokiasupersound adlı müzik yarışmasına katılması da “E hadi bi deneyim olsun” şeklinde gelişmiş. “Bi Dur” adlı yarışmadan çok önce kaydettiği şarkıyla katıldığı Nokiasupersound’da ilk 11’e kaldı. Bu sayede Roxy müzik günlerine katılma cesareti toplamış ve finale kalmıştı. Konserlerinde başka müzisyenlerle çalışsa da şarkılarını kendi başınayken yapan Onor Bumbum, “Şarkıları yaparken hep tek başıma oluyorum, zaten onor bumbum şarkısı yapmamın tek amacı neredeyse o. Çok sıkıldığım, çok bunaldığım ve hakikaten daraldığım zamanlarda onor bumbum şarkısı yapabiliyorum” diyor.

Bunun dışında “Project:gameover” diye başka bir projesi var Elif Taşkent ile, şarkı yaparken bazen onunla beraber yapıyor ama genelde o projede Elif daha çok söz yazıyor. Son projesini ise şöyle anlatıyor; “Bu yazin basindan beri Fransız müzisyen Jean Pierre Smadj ile calismaya basladik basta onor bumbum’un produktörü rolündeyken zaman içinde ikimizin de elektronik müziğe ve canlı elektronik müziğe olan ilgimiz yeni projemiz “two curlies”i doğurdu. Bu projede bir yandan onor bumbum şarkıları tadında şarkılar yaparken bir yandan da daha hareketli ve daha insanları dans ettirebileceğimiz house şarkılar yapıyoruz ve bunları çalarken de sahnede birçok bilgisayar enstrüman ve oyuncak kombinasyolari kullanıyoruz. Kısa bir süre içinde ilk albumümüzü internet üzerinden yayınlayacağız. Biliyorum internetten müzik almak ve satmak henüz dünyanın birçok yerinde yeteri kadar gelişmedi ama kabullenmemiz gereken bir gerçek var, o da müzik endüstrisindeki kuralların köklü olarak değişmeye başladığı. Artık hiç kimse cd almıyor ve müziğe ulaşmak çok kolay. Ama bu insanların sanatçıların kendisine duyduğu saygıyı öldürmüyor, sadece müziğe ulaşma yolunu değiştiriyor ve hepimizin yavaş yavaş buna ayak uydurması lazım. Ben bile mp3 satın almaya yakın zamanda alıştım ve herkesin -sadece denemek için bile olsa- bir kere mp3 satın almayı denemesini öneririm. Bu yeni projemizin şarkılarına ulaşabileceğiniz internet adresi de http://www.myspace.com/twocurlies

Onor Bumbum, canlı performansları dışında Yıldırım Mayruk defilelerinin de müziklerini yapıyor. Liseden arkadaşı Bora Güven ile ortak olarak calıştığı jingle şirketi WhiteMouse’ta çeşitli televizyon programlarına ve reklamlara müzik yapıyorlar. Bora Güven’in bağlantıları sayesinde de iki yıldır Yıldırım Mayruk defilelerinin müziklerini yapan ikili, defile için yapılan müziklerin Onor Bumbum müzikleriyle çok benzerlik olmadığını da belirtmeden edemiyor çünkü bir yandan da hayatlarını kazanmaları gerektiğinin bilincindeler.

Onor Bumbum aynı zamanda canlı performanslarında kullandığı bazı enstrümanları da kendisi yapmış. Bu süreci de şöyle açıklıyor: “En son elektroniğe takılmıştım, onun sonucunda canlı performanslarda kullandığımız bir takım enstrumanlar yaptım, daha sonra o yaptığım enstrumanları daha iyi kontrol edebileceğim bir takım programlar ve programcıklar yazdım. Bu aralar çok uğraştığım şey ise yeni bir alt proje, ‘buggy boy’ ( www.myspace.com/buggyboy3), bu projenin asıl amacı gerçekten canlı elektronik müzik yapmak ve bilgisayarı hakikaten bir enstruman gibi kullanmaya calışmak. Eskiden yaptığım enstrumanları ve yazdığım programlara ek olarak, canlı performans için bir takım küçük programcıklar yazdım. Buggy boy toplamda 68 düğme ve iki tane de knob ile 6 tane davul sequenceri ve 6 tane de loop-player ve bunların hepsinin canlı manipülasyonundan oluşuyor temel olarak.” Bu değişik özelliğinin yanı sıra konser fotoğraflarında Onor Bumbum yapıştırmalı dinleyiciler görmek de mümkün.

Konserlerine gelenlere verdikleri yapıştırmaları, kendilerine yapıştıranların fotoğraflarını çeken Onor Bumbum bu fikirden de sıkılıp daha eğlenceli şeyler yapmayı planlıyor. Onor Bumbum, “Biz çok eğleniyoruz gelenlere bir şeyler verince, sanki onlar misafirliğe gelmiş de ikram yapıyoruz gibi hissediyoruz” diyor. Yakın zamandaki konserler de seyircileri de sahneye davet edip onlara verecekleri elektronik oyuncaklarla performansa eşlik etmelerini sağlamak da ihtimal dahilinde.