madflagYolda yürürken bazen birinin üzerinde çok güzel bir tişört görürüz. Medeni cesaret bizde bol keseden dağıtılmışsa durdurup nereden aldığını sorarız. Bazen “Yurt dışından” cevabı almak bizi üzer. Patti Smith’in ya da Rock Horror Picture Show’un tişörtünü süslemesini isteyenler artık ne yurt dışında aranmasına ne de “shipping” derdine düşecek. Madflag birbirinden güzel tasarımlarıyla arzlarını yükseltecek taleplerinizi bekliyor.

madflag bağımsız bir proje. Film, müzik ve kitap kategorilerine yoğunlaşan sitede tişörtler sınırlı sayıda basılıyor. O yüzden elimizi çabuk tutmakta fayda var. Çalıştıkları isimler ise Can Akat, Zeynep Beler, Aslı Saktanber, Sinem Akat, Koray Kantarcıoğlu, Özün Çamlı, Hakan Selçuk Bacak, Deniz Çift, Aslı Kalınoğlu, Pınar Üzeltüzenci, Suzan Elif Selçuk.

Pınar İlkiz: Senin için bu projenin bel kemiği diyebilir miyiz?

Sinem Akat: Diyebiliriz herhalde. Projeyi akla getiren, 1.5 sene sürmesine rağmen hayata geçiren ve tüm zorluklarına rağmen tek başına dimdik ayakta durmaya çalışan sevgili bel kemiği J ama  yanyana dizilen diğer kemikler olmasaydı da olmazdım di mi…

Bu kadar insanı bir araya getiren ne peki? Aranızdan bazı isimlerin kendi sitelerinde hali hazırda sattığı ürünler var sonuçta.

Bu kadar insanı bir araya getiren, onlara madflag’den bahsettiğimde verdikleri cevap; “Sonunda X grubun tişörtünü giyebileceğiz.” madflag; ‘madmusic’ ana ekseninde ‘madmovie’, ‘madbook’, ‘madpeople’ içeriklerinden aynı şekilde haz eden insanların çizimleriyle oluşuyor, bir tişörtten ya da satılacak bir üründen ziyade sevdiğimiz isimleri üstümüze saracağımız bir ‘bayrak’ niteliğinde. Biz de bu bayrak altındaki tasarımcılarız.

Sitedeki tişörtlerde Türk isimler yok ama ileride olabilir mi?

Sitede şimdilik bir adet türk isim var; Silüetler. Zamanla benzer gruplar eklenecek. ‘we are mad’ diye yeni bir kategori de yolda. Günümüz alternatif türk gruplarının tişörtlerini bulabileceksiniz.

Peki 19.50 doların Türkiye için uygun bir fiyat olduğunu düşünüyor musunuz?

Evet, birçok insana sorarak ve maliyetini de hesaba katarak karar verdiğimiz 30 TL  bu tişörtleri almak isteyenler için uygun bir fiyat.

madflagBirçok insan Threadless ve benzeri sitelerden sipariş veriyor. Madflag daha spesifik bir konu üzerine çalışsa da bu açığı kapatabilir mi dersin?

madflag’in hiçbir şekilde threadless veya türevi siteyle benzer tarafı olduğunu düşünmüyorum. Güzel tasarımlı, cicibici tişört sitesi açığını kapama yolunda başka Türk tişört siteleri de mevcut zaten 🙂

madflag, sadece birtakım ortak kültür insanlara hitap edecek ve onların açıklarını kapatacak. Her şeyden önce ticari kaygıyla yola çıkılmadı. O yüzden kıyaslayamıyorum diğer satış siteleriyle.

Zamanla sitede olmayan isimlerin tişörtleri talep edilse?

Eğer madflag ‘çizgi’sine uygunsa derhal ‘near future’daki yerini alır ve en kısa zamanda da satışa eklenir.

Sitede senin favori tişörtün hangisi?

Hmm! Favorilerim hiçbir şekilde hiçbir yerde bulamayacağımız, ‘underrated’ sayılabilecek ama dünyanın en güzel gruplarından olan grupların tişörtleri, mesela revillos, carter USM, generation X…